NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA DO WNĘTRZ. WYSOKA JAKOŚĆ PRODUKTÓW

TOMASZ OMELKO – obrazy

TOMASZ OMELKO – obrazy

 

Tomasz Omelko (ur.1973), malarz, grafik, rysownik i ilustrator.

 

 

Członek Puławskiej Grupy Artystycznej. Laureat nagrody O Puchar Prezydenta Miasta Puław. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na terenie Europy. Obecnie w Warszawie prowadzi galerię autorską. Od początku drogi twórczej wiodącym nurtem jest abstrakcja ( w tej stylistyce powstało wiele udanych dzieł). Obecną twórczość najtrafniej definiują same prace.

Oparte na doświadczeniu i warsztacie architektonicznym (praca w biurze projektowym). Zyskują na wierności poprzez indywidualny rozpoznawalny styl malarski czy rysunkowy. Jest to swoisty kolaż faktur oddający klimat walorów wizualnych pracy. Najważniejszy dla samego artysty jest dialog z odbiorcą poprzez często zaskakujące interpretacje prac tych ostatnich.

 

Ostatnie prace malarskie Tomasza Omelko są próbą samoograniczenia. Po rewizji poprzednich gorączkowych poszukiwań, w twórczości artysty nastąpił czas krystalizacji właściwej – bo bardziej autonomicznej – drogi wypowiedzi. Potrzeba malarskiego samookreślenia znalazła swój finał w intymnych, wyciszonych kolorystycznie etiudach, ukształtowanych zapewne na duchowych i intelektualnych doświadczeniach mistrzów abstrakcji oraz minimalartu. Artysta staje się sukcesorem i kontynuatorem nurtów sztuki akcentujących formę oraz roztrzygających problemy malarskie w obrębie nowych doświadczeń warsztatowych. Dlatego też – jak można zauważyć – twórczość Omelko zagarnęło malarstwo pozwalające na większy format, budowanie struktur, podkreślenie siły i monumentalności formy. Malarstwo to konsekwentnie dąży do ominięcia przedmiotu i redukowania motywów oraz nadania obrazowej płaszczyźnie samoistnej witalności.
Zupełnie osobnym rozdziałem twórczości artysty jest bardzo udany cykl grafik „Maszyny”. Wszystkie prace stanowią spójną stylistycznie całość, przywołując na myśl lekko surrealistyczne konotacje. To plastyczna opowieść „w odcinkach”, przyprawiona wybornym poczuciem humoru, który ujawnia się w tytule prac i nadaje im wyraźnie indywidualny, anegdotyczny charakter („Maszyna do mielenia czasu”, „Maszyna do leczenia kaca”, „Maszyna do małych robaczków w trawie”, „Maszyna do poszukiwań w damskiej torebce”). Ten inteligentny, zabawny cykl stanowi bardzo osobistą sygnaturę Omelko, dowodnie świadcząc o świadomości artystycznej i niewątpliwym talencie autora.

Aleksandra Gieczys-Jurszo

 

 

Bezpośredni kontakt : omelkotom1@o2.pl
www.facebook.com/Tomasz-Omelko-Art-389773284449830/